Pierwszym i najważniejszym nauczycielem dziecka jest jego mama i tata, dlatego czasami, Drodzy Państwo, warto zostać domorosłym logopedą, gdyż umiejętność skutecznej komunikacji warunkuje prawidłowy rozwój każdego dziecka. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy przygotowują do prawidłowego mówienia. Można je już prowadzić z dzieckiem 2-letnim w formie zabawy.

Ćwiczenia słuchowe:

„Zgadnij co wydało ten dźwięk?” – rozpoznawanie odgłosu przez dzieci dźwięków z otoczenia, różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydawanym odgłosie – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza, uderzanie pałeczką w szkło, drewno itp., w przypadku dzieci starszych np. odgłos auta, pociągu, grzmot, szum wiatru, deszcz.

Ćwiczenia oddechowe:

„Wyścigi piórek”- dmuchamy na piórka położone np. na stole;  z dzieckiem starszym można już tworzyć trasy i ukierunkowywać oddech .

Dmuchanie na wiatraczek, zdmuchiwanie mleczy itp.

Ćwiczenia artykulacyjne:

Naprzemienne wymawianie  głoski „A”  i „U”

Kląskanie językiem

Warto zapamiętać! – Maluchy mają naturalną skłonność do powtarzania ulubionych zabaw, więc odpowiednia aranżacja może zamienić ćwiczenia w atrakcyjną formę aktywności.

I już na koniec: cierpliwości, cierpliwości …a sukces będzie gwarantowany.

{phocagallery view=category|categoryid=18|limitstart=0|limitcount=10|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|displayimgrating=0}