Wychowanie dziecka jest świadomym procesem, którego celem jest wywołanie zamierzonych zmian w osobowości małego człowiek. Zmiany te dotyczą wszystkich sfer rozwojowych człowieka, zarówno poznawczej jak i emocjonalnej. Dlatego tak ważne jest abyśmy kładli ogromny nacisk na to w jaki sposób spędzamy czas z dzieckiem.

Ma być to czas spędzony w sposób mądry i atrakcyjny. Powinniśmy kłaść nacisk na stymulację wszystkich zmysłów dziecka i dostarczanie mu odpowiednich bodźców.

Rodzicu:

  1. Włącz dziecko do swojego planu dnia – bardzo dobrym pomysłem jest angażowanie dziecka w codzienne sprawy np. zakupy, sprzątanie, gotowanie. Pierwszą zaletą jest to, że spędzicie czas wspólnie. Przy czym dziecko nauczy się wielu umiejętności życia codziennego i poczuje się dowartościowane, że mogło brać w tym udział.

 

  1. Bądź aktywny! – Pod tym hasłem kryje się bardzo wiele. Pokazuj dziecku, że czas można spędzać aktywnie, a nie tylko biernie oglądają telewizję, grając w gry komputerowe. Wyjdźcie razem na spacer, pojeździcie na rowerach lub po prostu powygłupiajcie się na placu zabaw.

 

  1. Baw się – dzieciństwo to okres zabawy, nie zabierajmy tego dziecku. Jednak dbaj o to, aby były to zabawy kreatywne, wpływające pozytywnie na rozwój dzieci. Bierz czynny udział w zabawach, pokaż, że w głębi serca dalej jesteś dzieckiem 🙂

 

  1. Zarażaj pasjami – pokazuj dziecku, że warto jest mieć jakieś hobby. Znasz się na gwiazdach? To świetnie! Pokaż dziecku gwieździste niebo i opowiedz
    o gwiazdozbiorach. Masz pasje, to przekaż je dalej. Może Twoje dziecko też złapie bakcyla?

 

  1. Angażuj siebie i dziecko – organizowanych jest wiele akcji i konkursów. Może warto zaangażować w to dziecko? Wykonajcie wspólną pracę konkursową bądź zaangażujcie się w akcje charytatywną. Ucz dziecko zachowań prospołecznych, to na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 

„Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…”

~J. Korczak

 {phocagallery view=category|categoryid=16|limitstart=0|limitcount=10|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|displayimgrating=0}